Kryzys w reklamie? Jaki kryzys? ;)
 Oceń wpis
   

Marketing to pierwsza pozycja na liście redukcji kosztów podczas kryzysu. Firmy zamiast pozyskiwać nowych klientów starają się utrzymać już wywalczone pozycje i przetrwać ciężkie czasy bez większych strat.

Dlatego też najnowsze dane dotyczące wpływów z reklamy za I kw. 2009 podane przez Expert Monitor mogą pozytywnie zaskoczyć. Owszem rynek reklamowy zanotował spadek, ale jedynie o 0,76% (do 3,9 mld zł) w porównaniu z tym samym okresem w 2008 r. Jeśli rzeczywiście w Polsce zaczynamy odczuwać symptomy recesji (a wielu ekspertów tak twierdzi) to nie można powiedzieć, że dotknął on branżę najbardziej podatną na koniunkturę. W przypadku nakładów na reklamę za ostatni kwartał możemy mówić co najwyżej o drobnej korekcie wydatków firm na promocje. Zresztą same dane z poszczególnych kanałów komunikacyjnych mówią same za siebie: TV wzrost wpływów, to samo radiu i Internecie. Największy cios otrzymały gazety ale to było do przewidzenia bo już od lat sprzedaż czołowych dzienników dołuje.

Według mediów, polityków oraz niektórych ekspertów Polskę już powoli dosięga kryzys. Firmy redukują zatrudnienie, oszczędzają, tną wydatki na marketing etc. i lada chwila będzie jeszcze gorzej. Tyle, że póki co nie widać tego po rynku reklamy. Czyżby polscy przedsiębiorcy nauczyli się, że efektywne działania reklamowe w równym stopniu napędzają zyski co sprawna sieć sprzedaży? Czy może to tylko media przekonują, że jest źle. Sprytnie przykuwają naszą uwagę do ekranu telewizora, odbiornika radiowego, monitora a pomiędzy poszczególnymi programami informacyjnymi puszczają nam reklamy :) Jak jest naprawdę, czas pokaże.

Komentarze (2)
Kiedy mniejsi mają głos -...
1 | 2 |
O mnie
Cezary Wojtczak
Ekspert BERNDSON w dziedzinie kreowania wizerunku oraz public&media relations
Najnowsze wpisy
2009-04-17 09:34 Kryzys w reklamie? Jaki kryzys? ;)
2009-04-14 14:44 Kiedy mniejsi mają głos - wizerunkowe wpadki banków
2009-02-13 10:19 Czuma nie duma
2009-02-12 00:01 Rokita Diablo
Archiwum
Rok 2009